« Medias ansvar i nedladdningsfrågan | Main | Bortom höger och vänster »
03/17/2005
One voice
Lena Hallengrens trosvissa uttalande på nyheterna igår om att inget medvetet medlemsvärvarfusk förekom under hennes tid som SSU-ordförande i Kalmar län får betraktas anmärkningsvärt. Genom uttalandet har hon ofelbart målat in sig i ett hörn som det är svårt att ta sig ur.
Förutom att uttalandet riskerar att spä på politikerföraktet är spelet bakom uttalandet kanske det mest intressanta i sammanhanget. Hur fungerar egentligen krishanteringen i Regeringskansliet? Släpptes Hallengren iväg till media utan att först ha fått tydliga instruktioner vad hon skulle respektive inte skulle säga? För det kan väl inte vara så att hon har hamnat i onåd hos Persson och hon därför släpptes iväg med en förhoppning att hon skulle klanta sig i intervjun?
Även om det skulle kunna vara en möjlig förklaring så spiller ofelbart förtroendekrisen på Persson också. Summan av kardemumman? Regeringens attityd till krishantering tycks aldrig sluta att förvåna!
Daniel Nordlund
March 17, 2005 in Inlägg på svenska | Permalink
TrackBack
TrackBack URL for this entry:
http://www.typepad.com/t/trackback/2082105
Listed below are links to weblogs that reference One voice:

