« Nätsäkerhet säljer | Main | Kvinnor i tajta jeans kan inte bli våldtagna »

08/10/2005

Kan FN vända förtroendekrisen?

I veckan begärde förre chefen för FN:s kritiserade Olja-för-matprogram i Irak Benan Sevan avsked direkt hos Kofi Annan. Benan såg sig själv, i brevet till Annan, som det offerlamm som skulle blicka organisationens allt hätskare kritiker. Avskedet kan ändå ses som det senaste exempelet på FN:s förtroendemässiga utförsbacke.

Flera undersökningar har visat att förtroendet för FN idag är kört i botten. Det är allvarligt eftersom FN, med sina olika underorganisationer, idag sannolikt har en minst lika viktig roll att fylla som någonsin förut.

I det senaste numret av brandchannel.com diskuteras problemen ur ett varumärkesperspektiv. En intressant synpunkt som framförs där är att många av FN:s kritiker sannolikt har en mycket begränsad kunskap om FN:s faktiska verksamhet. Alla framgångsrika operationer i det förflutna väger lätt när missförhållanden avslöjas. Parallellerna till både Stadsmissionen och Skandia känns relevanta. Verksamhet som involverar ”other-peoples’ money” är alltid ömtålig.

Artikelförfattarna menar att en omedelbar och långsiktig varumärkesrenovering är nödvändig. Utmaningarna är samtidigt många. FN måste t ex aktivt arbeta med att klargöra vad organisationen inte ska förknippas med och därefter agera utifrån det. Men grunden är ändå att erkänna förtroendekrisen. Därefter kan det mödosamma arbetet inledas med att återställa förtroendet såväl internt som externt.

//Daniel Nordlund

August 10, 2005 in Inlägg på svenska | Permalink

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
http://www.typepad.com/t/trackback/2976353

Listed below are links to weblogs that reference Kan FN vända förtroendekrisen?:

Comments

Post a comment